Testosteron můžete bezpečně posílit adaptogenními bylinkami


Pokles tvorby testosteronu znamená pro muže jediné – muž přestává být mužem a mění se na trosku, která pozbývá mnoha základních tělesných funkcí. Nejedná se pouze o funkce pohlavních orgánů, ale také o růst a udržení svalové hmoty, pevnost a hustotu dílčích částí tělesné kostry a množství tukové tkáně. Zjednodušeně si to můžeme představit tak, že úbytek testosteronu snižuje vitalitu a schopnost dosahovat potřebných fyzických výkonů, způsobuje ukládání přebytečného tuku, zejména na břiše, a podílí se na rozvoji osteoporózy (řídnutí a lámavosti kostí). Takový člověk pak má tendenci namísto chuti na sex a touhy po sportovních aktivitách posedět s kamarády v hospodě, dopřát si něco dobrého k jídlu a sledovat hokej v televizi. Rozhodně jej neláká obout brusle a jít si hokej s kamarády zahrát.

cvičení s činkami

Když se pokles testosteronu objeví u seniora v pokročilém věku, můžeme hovořit o procesu přirozeném, souvisejícím se stárnutím organismu, ale u mladých lidí v produktivním věku to vždy značí nějaký problém. V mnoha případech se za ním ukrývá nevhodně sestavený jídelníček, s převahou cukrovinek, masa a uzenin a bílého pečiva, a také chronická forma stresu.

svalová námaha

Stres se významně podílí na snižování tvorby testosteronu, je to možná dokonce nejsilnější protivník, kterému je třeba se rázně postavit a lidově řečeno mu „zakroutit krkem“. Zbavovat se stresových faktorů však není snadné, a mohou se vám proto hodit adaptogenní rostliny, které nastolují ztracenou hormonální rovnováhu, posilují tvorbu testosteronu a navíc působí jako přirozené afrodiziakum. Je to vlastně takový testosteron bez předpisu.

K nejznámějším adaptogenům patří Maca peruánská, korejský Ženšen, Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) a indický Ženšen (Ashwagandha). Při doporučovaném dávkování jsou adaptogeny naprosto bezpečné, prosté vedlejších účinků a vhodné takřka pro každého.