Proč používat látkové pleny


Do porodnice by měli lidé jezdit připravení. Některé porodnice mívají k dispozici pro miminka nemocniční oblečení, a dokonce i kosmetiku a plenky. Mnohé z nich ale poskytují jen oblečení a všechno už musíte mít s sebou. Do porodnice jsou vhodné jednorázové plenky, protože po použití ji jednoduše vyhodíte. Látkové pleny pro novorozence Delamedoplen jsou vhodnější především pro domácí použití, protože po použití je nutné je namočit a vyprat.

matka a dítě

Látkové pleny jsou ekologičtější, protože z nich není odpad. Jejich pořizovací cena může být vyšší, ale výhodou je možnost nákupu z druhé ruky. Toho se nemusíte bát, protože stačí pleny vyprat na vyšší teplotu. Látkové pleny jsou z hlediska fyziologie pro novorozence vhodnější, protože dokážou udržet kyčle v takovém postavení, aby nedocházelo k jejich poškození. Dnešní látkové pleny se dají koupit nejen jako čtvercové pleny, ale i jako vkládací. Fungují velice dobře a při použití svrchních kalhotek nedojde k jejich protečení.

svrchní kalhotky

Mnoho rodičů v různých diskuzích uvádí, že když se snažili svoje batolata učit na noční, velice jim v tom pomohly právě látkové pleny. Na rozdíl od těch jednorázových totiž nedojde k uzamčení tekutiny, a dítě je v mokré pleně, což mu logicky vadí. To podporuje snahu o učení na nočník. I proto byste měli zvážit používání datových plen, které vám mohou ušetřit spoustu nervů.

Pořizovací cena je sice vyšší, ale když si spočítáte cenu za jednorázové pleny, vyjde vám cena podstatně vyšší. Pořízení výbavičky pro miminko je nákladné, a když si koupíte látkové pleny, vyjde vás to levněji než když budete každý měsíc kupovat několik balíků jednorázových plenek. Navíc ulevíte životnímu prostředí, protože odpad tvořený jednorázovými plenami je velmi objemný a na skládce končí ročně tisíce tun jednorázových plenek, které se v přírodě nemají šanci rozložit.